

På center for alternativ behandling tilbyder vi konsultation til både hest og rytter:
Vi går lidt videre og har udarbejde en pakkeløsning, der giver et samlet billede og en enestående mulighed for at opdage og dermed afbalancere disse “fælles” issues.
Sådan foregår en ekvipage konsultation:
På den aftalte dag og den aftalte tid mødes vi, det er vigtigt at din hest er sadlet op og varmet godt igennem. Så kom tideligt og benyt enten riderus, bane eller roundpen.
Først ser vi jer i de 3 gangarter, ca. 15 min, jeg siger ikke så meget, jeg danner mig et billede af jer som helhed og skriver noter til den efterfølgende konsultation af både rytter og hest
Så er det tid til termografisk saddelcheck (du får billeder tilsendt på mail så du kan tage en snak med din saddelmager)
Efter jeres ridt og saddelcheck vil jeg ofte gerne se hesten uden saddel i longe
Efterfølgende bliver din hest termografisk fotograferet, (billederne får du tilsendt på mail)
Kombinations konsultation til din hest
På baggrund af ovenstående starter vi kombinations konsultation og afbalancering af din hest med fokus på de observationer vi har noteret og set. Vi arbejder med en kombination af flere forskellige manuelle terapeutiske behandlingsformer som kranio sakral terapi, akupressur, fascia release, kranielle osteopatiske teknikker, hippo-healing, meridianmassage osv.
Vi sætter din hest i en afslapningsboks eller på en ene fold, med vand og dit eget hø eller wrap
Efterfølgende tager vi en grundig snak om den proces vi har igangsat, samt, hvilke efterfølgende øvelser og træning du skal arbejde med.
Din hest skal have fri ca. 3 dage, den skal have masser af væske og så vil jeg som oftest anbefale en antiinflammatorisk foderplan den næste uge.
Så lader vi din hest få hvile og det er dig der kommer i fokus, nu har jeg jo set dig ride og dannet mig et billede af dit bevægelses mønster sammen med din hest,
Nu checker vi dig både i bevægelse og stillestående, du bliver også bedt om at lave nogle bøje øvelser, dette for at jeg kan danne mig et overblik. På baggrund af disse observationer og ud fra de notater jeg har udarbejdet, da vi checkede jer samme, saddelcheck og termografien af din hest kan jeg afbalancere de skævheder der er sammenfaldende samt sørger for at din almene kropsholdning er i balance så jeres samarbejde i træningen bliver harmonisk.
Vi arbejder i princippet med samme manuelle behandlingsformer som er bl.a. er kranio sakral terapi, akupunktur/akupressur, bindevævs massage, kranielle osteopatiske teknikker, kranio sakral terapi, zoneterapi hippo-healing og tapping.
Efter behandling af dig tager vi en snak om evt. efterbehandling, øvelser osv. der kan hjælpe dig fremadrettet.
Inden I tager hjem vil din hest få tilbud om en tur under vores infrarød solarie, det vil den helt sikkert sætte pris på.
Du skal afsætte ca. 2 til 2½ time til ekvipage konsultation.
Ovenstående beskrivelse er baseret på at du kommer her på klinikken med din hest
Opfølgende konsultation:
Det er vigtigt at følge op på både dig og din hest samt jeres fælles træningssamarbejde, derfor er det vigtigt at du og din hest kommer til check inden for en rimelige tid, det behøver ikke være samtidig som til ekvipagekonsultationen, men det er en fordel.
Bevægelses analyse af ekvipagen
Termografisk check af fokuspunkter fra 1. ekvipage konsultation
Kombinations konsutation, afbalancering og behandling af fokuspunkter
Opfølgende check skal foregå ca. 14 dage til 1 måned efter 1. ekvipage behandling og du skal afsætte ca. 1 til 1½ time.
Ekvipage konsultation og opfølgning, der hvor hesten er opstaldet:
Vi kan sagtens komme til dig, hvis du synes det er nemmere, det kræver dog at du har faciliteter til rådighed.
Som minimum skal du have en stald eller et indendørs område med god stabil bund, en god bane eller ridehus, en boks eller et afskærmet område til din hest, et rum med varme, der har en størrelse så der kan stå en transportabel briks med plads til bevægelse.
Der bliver tillagt kørsel til ud kørende behandlinger, er i flere samme sted kan denne udgift deles.



